I ZLOT ZASP 2015

koncert
Drodzy przygotowywaliśmy wraz ZASP, Teatrem im. J. Osterwy I Zlot Zasp w Gorzowie Wielkopolskim 25-26 lipca 2015. To pierwsze takie wydarzenie w środowisku artystycznym zrzeszonym w ZASP (ZASP Stowarzyszenie Artystów Teatru Filmu Radia i Telewizji).
Prezes naszej Fundacji Katarzyna Cygler jest jednym z pomysłodawców i organizatorów tego wydarzenia. Do Teatru im. J. Osterwy zjechali się przedstawiciele artystów ZASP z całej Polski. Od wielu lat osoby zajmujące się zawodowo teatrem, zarówno artyści, jak i managerowie zauważyli, że sytuacja ekonomiczna, artystyczna i prawna artystów scenicznych jest trudna i wymaga wprowadzenia wielu zmian. ZLOT ZASP stanowi nadzieję i jest szansą na zintegrowanie środowiska teatralnego oraz przedyskutowanie problemów nurtujących artystów, takich jak: etyka zawodu, formy zatrudnienia i wynagradzania, kwestie dotyczące edukacji oraz publiczności teatralnej.

Przygotowaliśmy bogaty dwudniowy program:
1) Koncert ZLOT ZASP na Scenie letniej z udziałem takich twórców jak: Robert Walkowski, Aleksander Machalica, Andrzej Lajborek, Włodzimierz Votka, Janusz Kaczmarski, Izabela Tarasiuk-Andrzejewska, Grażyna Kopeć, Karol Walerowicz, Barbara Szałapak, Jerzy Mamcarz, Anna Kaźmierowska, Janusz Leśniewski, Joanna Kucharek, Anna Kutkowska-Kass, Olgierd Łukaszewicz. Telefonicznie połączyliśmy się z: Zofią Czerwińską, Romanem Kłosowskim, Ignacym Gogolewskim.
2) Panele dyskusyjne ZLOT ZASP na temat sytuacji artystów w Polsce. Podczas dyskusji poświęconej kondycji ekonomicznej i finansowej polskiego teatru, i artysty zastanawiano się przede wszystkim nad skutkami obowiązującej wszystkich „Ustawy o prowadzeniu działalności kulturalnej”. A dokładnie czy ustawa jest skuteczna w zderzeniu z rzeczywistością . Artyści wiele mówili na temat braku stabilizacji zatrudnienia, aspektach ekonomicznych i prawnych podpisywanych z nimi umów. I niestety, ale codzienność, codzienne stosunki panujące pomiędzy artystami a dyrektorami pokazują, że zawarte w ustawie zasady nie pomagają ani prowadzić instytucje artystyczne, ani nie stabilizują życia artysty. Dwudniowe dyskusje zakończono podpisaniem wspólnego apelu, który zostanie wysłany do najważniejszych agencji prasowych w kraju.
W trakcie Koncertu ZlotZASP przyszedł moment na pomoc dla Domu Artysty Weterana w Skolimowie. Prezydent Jacek Wójcicki, Radna Grażyna Wojciechowska oraz Pani Emilia Krakowska i Olgierd Łukaszewicz z kapeluszami ruszyli w tłum widzów. Wspólnie powołaliśmy komisję z widowni, która przeliczyła na scenie pieniądze. Gorzowianie byli bardzo hojni udało się zebrać ponad 2800zł, na zakup sprzętu ogrodniczego. Prezes ZASP przekazał na aukcję trunek podarowany od Pani Danuty Szaflarskiej dzięki temu 210 zł zasiliło zbiórkę.:) Kwota została już przekazana na konto Skolimowa.
Całość  Koncertu ZLOT ZASP nagrywała TVP Gorzów.
Poniżej link do nagrania koncertu i linki do artykułów w mediach.

https://www.youtube.com/watch?v=hAwJdWRouJQ

http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/206043.html

Teletop Telewizja Gorzów
naszemiasto.pl lubuskie
Gazeta Lubuska
Gazeta Wyborcza
naszemiasto.pl Gorzów Wielkopolski
gorzow.wyborcza.pl
onet.pl

https://www.facebook.com/ZASPmlodych?fref=ts

Wydarzenia

Najnowsze

Projekty